Yasminelle (drospirenon + etynyloestradiol)

Yasminelle (drospirenon + etynyloestradiol) 1

Yasminelle to doustny hormonalny środek antykoncepcyjny. Tabletki zawierają syntetyczne hormony sterydowe: etynyloestradiol z grupy estrogenów i drospirenon z grupy progestagenów, które zapobiegają zajściu w ciąży. Yasminelle to preparat jednofazowy, czyli zawiera stałą ilość hormonów w każdej tabletce. Tabletki zażywa się codziennie, o stałej porze, przez kolejnych 21 dni. Następnie należy zrobić 7-dniową przerwę. Prawidłowo stosowane zapewniają bardzo wysoką skuteczność antykoncepcji.

Jak działa Yasminelle?

Tabletki antykoncepcyjne zawierają dwa składniki w następujących dawkach: 0,02 mg etynyloestradiolu, 3 mg drospirenonu. Działanie antykoncepcyjne preparatu polega na zatrzymaniu dojrzewania pęcherzyków Graafa i zahamowaniu owulacji, na zmianie właściwości błony śluzowej (endometrium) macicy, zmianie właściwości śluzu szyjki macicy, który utrudnia ruch plemnikom, a także na zredukowaniu perystaltyki jajowodów.

Dawkowanie Yasminelle

Preparat Yasminelle ma postać tabletek powlekanych przeznaczonych do doustnego stosowania. W jednym opakowaniu znajduje się 21 tabletek o takiej samej zawartości hormonów. Tabletki stosuje się bez przerw przez 21 dni, o stałej porze. Przez następnych 7 dni nie należy zażywać preparatu – w trakcie przerwy ma miejsce tak zwane krwawienie z odstawienia. Krwawienie rozpoczyna się zazwyczaj w 2-3 dni po odstawieniu tabletek. Kolejne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych Yasminelle należy rozpocząć po 7 dniach przerwy, nawet jeśli krwawienie nadal trwa. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie powoduje to zwiększenia skuteczności antykoncepcji i może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Niektóre leki, suplementy i zioła mogą zakłócać działanie tabletek antykoncepcyjnych Yasminelle.

Przeciwwskazania do stosowania Yasminelle

Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania preparatu Yasminelle są:

  • Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub ryzyko jej wystąpienia.
  • Tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ryzyko ich wystąpienia.
  • Ciężka lub ostra niewydolność nerek.
  • Występujące teraz albo w przeszłości ciężkie schorzenia wątroby.
  • Obecne lub dawne łagodne lub złośliwe nowotwory wątroby.
  • Nowotwory narządów płciowych lub piersi zależne od hormonów płciowych.
  • Krwawienia z dróg rodnych bez wyjaśnionego powodu.
  • Przyjmowanie równolegle preparatów takich jak ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir.
  • Ciąża lub jej podejrzenie.

Gdzie można zakupić Yasminelle?

Receptę na środek można otrzymać od lekarza. Bezpiecznym i komfortowym sposobem na zakupienie tabletek antykoncepcyjnych Yasminelle jest także przychodnia internetowa, w której można skorzystać z konsultacji lekarskiej on-line na przykład tutaj: https://www.e-umed.pl/produkt/yasmin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *