Łysienie androgenowe to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ten wstydliwy kłopot nie jest jednak sytuacją nie do rozwiązania – odpowiednie leczenie może zahamować jego narastanie.
Przyczyny łysienia
Androgeny pełnią istotną rolę w rozwoju płciowym mężczyzn do okresu dojrzewania. Po tym czasie, ich działanie się zmienia – stymulują wzrost zarostu na twarzy, jednocześnie hamując porost włosów na głowie. Pod wpływem hormonów, czas życia włosa jest znacznie krótszy, przez co ten przedwcześnie wypada.
Jak rozpoznać łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe może zacząć się już w wieku nastoletnim. Objawia się cofaniem linii włosów na czole i skroniach, a następnie pojawia się na czubku głowy. Warto dodać, że problem nie dotyczy tylko mężczyzn: łysieją również kobiety, choć proces wygląda zgoła inaczej. U pań łysienie zauważalne jest na środku głowy.
Kłopoty towarzyszące
Łysienie androgenowe często idzie w parze z innymi, specyficznymi problemami. Pierwszym z nich jest trądzik oraz łojotok, co ma związek z podwyższonym poziomem męskich hormonów we krwi. U kobiet zdarza się również hirsutyzm, a więc nadmierne owłosienie skóry ciała.
Jak leczyć łysienie?
Każdy przypadek łysienia wymaga diagnozy lekarskiej, Specjalista-trycholog dobierze terapię i leki, które będą najbardziej odpowiednie w danym przypadku. Nie istnieje jeden, pewny sposób na leczenie łysienia androgenowego – wiadomo natomiast, że liczy się czas. Z pierwszymi objawami warto jak najszybciej pojawić się w gabinecie lekarskim.