Yasmin

Yasmin 1

Yasmin to dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, przeznaczone do stosowania doustnego. Zawierają hormony etynyloestradiol zaliczany do grupy estrogenów oraz drospirenon z grupy progestagenów.

Tabletki antykoncepcyjne Yasmin są preparatem jednofazowym – każda tabletka zawiera stałą ilość hormonów. Tabletki zażywa się przez 21 dni, a następnie wykonuje się 7-dniową przerwę. Regularnie przyjmowane dają bardzo wysoką ochronę przed zajściem w ciążę.

Jak działa Yasmin?

Yasmin to dwuskładnikowe i jednofazowe tabletki antykoncepcyjne zawierające w każdej tabletce syntetyczne hormony sterydowe w identycznej ilości: 0,03 mg etynyloestradiolu, 3 mg drospirenonu.

Tabletki zapobiegają ciąży na kilka sposobów: powodują zahamowanie owulacji przez zatrzymanie dojrzewania pęcherzyków Graafa, zagęszczają śluz szyjki macicy, co utrudnia ruch plemnikom, zmieniają właściwości błony śluzowej macicy (endometrium), a także powodują zmianę perystaltyki jajowodów.

Dawkowanie Yasmin

Tabletki antykoncepcyjne Yasmin mają postać powlekaną i przeznaczone są do stosowania doustnego. Jedno opakowanie zawiera 21 sztuk tabletek.

Należy stosować tabletki przez 21 kolejnych dni o stałej porze, a następnie zrobić przerwę trwającą 7 dni. W przerwie pomiędzy następnymi opakowaniami tabletek ma miejsce tak zwane krwawienie z odstawienia. Po 7 dniach, tego samego dnia, w którym wcześniej przyjęto pierwszą tabletkę z opakowania, należy przyjąć pierwszą tabletkę z kolejnego opakowania, nawet jeśli nadal trwa krwawienie.

Tabletek antykoncepcyjnych Yasmin nie należy zażywać w dawce wyższej niż zalecana. Tabletki nie mogą być również stosowane w okresie ciąży i karmienia piersią.

Stosowanie niektórych leków, suplementów i ziół może wpływać na skuteczność działania tabletek Yasmin.

Przeciwwskazania do stosowania Yasmin

Przeciwwskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych Yasmin to:

  • Tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe albo podejrzenie ich wystąpienia.
  • Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa albo podejrzenie jej wystąpienia.
  • Niewydolność nerek – ciężka lub ostra.
  • Ciężkie schorzenia wątroby – występujące teraz lub w przeszłości.
  • Nowotwory wątroby – występujące teraz lub w przeszłości.
  • Zależne od hormonów płciowych nowotwory narządów płciowych lub piersi.
  • Niewyjaśnione krwawienia z narządów płciowych.
  • Przyjmowanie równolegle specyfików zawierających: ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir.
  • Ciąża lub podejrzenie ciąży.

Gdzie można zakupić Yasmin?

Tabletki antykoncepcyjne Yasmin dostępne są na receptę. Można również wygodnie zakupić je w internetowej przychodni, która oferuje także konsultacje lekarskie on-line.

Dowiedz się więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *