Błonnik witalny

Błonnik witalny 1

Dieta bogata w błonnik jest zalecana praktycznie przez każdego dietetyka. Chociaż błonnik nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym, to jednak pełni bardzo ważną rolę. Dzięki niemu przewód pokarmowy może funkcjonować prawidłowo. Co więcej, dieta pełna błonnika pomoże także w zrzuceniu nadmiernych kilogramów!

Czym jest błonnik?

Błonnik, także błonnik pokarmowy lub włókno pokarmowe, to ogólna nazwa substancji, najczęściej pochodzenia roślinnego, które w przewodzie pokarmowym nie ulegają trawieniu.

Pod kątem zawartości błonnik jest mieszaniną różnych substancji, na przykład celulozy, hemicelulozy, pektyn, lignin, gum czy śluzów.

W przeszłości błonnik był uznawany za bezwartościowy. Jednak nowsze badania udowodniły, że jego znaczenie jest bardzo duże. Ten składnik diety ma korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego i pozwala zapobiegać wielu schorzeniom, w tym także nowotworom.

Zalety błonnika:

 • jest prebiotykiem – przyczynia się do rozwoju korzystnych bakterii jelitowych
 • zmniejsza uczucie głodu – pęcznieje w żołądku
 • obniża wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów
 • spowalnia rozkład węglowodanów – zmniejsza stężenie glukozy we krwi oraz zapotrzebowanie na insulinę
 • reguluje rytm wypróżnień, zapobiega zaparciom
 • zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi
 • absorbuje nadmiar tłuszczów
 • posiada małą ilość kalorii – zaledwie około 2 kcal na gram
 • pomaga w wydalaniu zbędnych produktów przemiany materii – toksyn

W diecie większości osób zaleca się dużą ilość błonnika. Jest on przeciwwskazany tylko w przypadku schorzeń układu pokarmowego, na przykład stanów zapalnych, nieżytów, choroby wrzodowej, przy niedoborach.

Najlepsze źródła błonnika

Błonnik znajduje się przede wszystkim w warzywach i owocach, a także w pełnoziarnistych produktach zbożowych. Zawierają go także nasiona roślin strączkowych.

Błonnik nie jest obecny w mięsach, jajach, mleku, tłuszczach. Dieta uboga w błonnik i bogata w te produkty sprzyja rozwojowi niebezpiecznych chorób, w tym miażdżycy, nowotworów jelita grubego.

Dodatkowo, błonnik można także suplementować z użyciem odpowiednich preparatów – to najlepszy wybór dla osób, których dieta jest uboga w błonnik.

Błonnik witalny – co warto o nim wiedzieć?

Jednym z typów błonnika, z którym możemy spotkać się w sprzedaży, jest błonnik witalny. Czym dokładnie jest błonnik witalny i jakie posiada właściwości?

Błonnikiem witalnym nazywa się taki błonnik, który zawiera odpowiednio skomponowane składniki, aby skutecznie hamować apetyt, regulować pracę układu pokarmowego, a przy tym zwalczać otyłość.

Do jego wytworzenia stosuje się przede wszystkim następujące produkty:

 • babka płesznik (Plantago psyllium L.)
 • babka jajowata (Plantago ovata)

Babka płesznik oraz babka jajowata to rośliny, których nasiona i łuski są naturalnym źródłem wysokiej jakości błonnika. W powłokach nasiennych babek znajdują się związki absorbujące wodę, które pozwalają na zmniejszenie łaknienia, regulują rytm wypróżnień, a także wspomagają redukcję masy ciała.

Dodatkowo, błonnik witalny może zawierać także inne składniki, które wspomagają jego dobroczynne działanie, na przykład mogą być to prebiotyki, które wspierają budowę prawidłowej mikroflory w jelitach.

Regularne stosowanie błonnika witalnego pomaga w ogólnej poprawie zdrowia – jest szczególnie rekomendowany osobom na dietach odchudzających oraz chcących poprawić pracę układu pokarmowego.

Przy stosowaniu błonnika witalnego oraz innych typów błonnika należy pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości wody do organizmu. Błonnik pochłania wodę, dlatego dla prawidłowego działania potrzebuje jej dużej ilości. Najlepiej pić wtedy co najmniej 2 litry płynów dziennie.

Fibre Select – najlepszy błonnik witalny z prebiotykami!

Suplement diety Fibre Select to starannie opracowany skład zawierający najwyższej jakości błonnik witalny z dodatkami, które wspierają jego dobroczynne działanie.

To produkt bardzo łatwy w stosowaniu – posiada wygodną formę proszku, który można łatwo wymieszać z wodą lub dodawać do innych potraw. Już po kilku dniach jego stosowania można zauważyć różnicę!

Najważniejsze zalety suplementu Fibre Select:

 • normalizuje funkcjonowanie układu pokarmowego
 • wspomaga odchudzanie
 • zmniejsza apetyt
 • reguluje poziom cholesterolu
 • skutecznie oczyszcza z toksyn
 • poprawia samopoczucie

W suplemencie diety Fibre Select zastosowano aż sześć współpracujących ze sobą składników, które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów. Wśród nich znajdują się:

Mikronizowany błonnik jabłkowy – produkowany ze skórek jabłek. Pęcznieje w żołądku, zapewnia szybsze uczucie sytości i chroni przed spożywaniem nadmiernych porcji i podjadaniem.

Mikronizowany błonnik lniany – poprawia perystaltykę jelit i reguluje wydalanie. Skutecznie oczyszcza jelita z produktów przemiany materii, wpływając korzystnie na samopoczucie i wygląd.

Łupina nasienna babki jajowatej – usprawnia pracę układu trawiennego. Obniża poziom cukru we krwi, zmniejszając ochotę na słodkie przekąski.

Inulina z korzenia cykorii – stanowi naturalny prebiotyk – pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych. Wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego.

Oligofruktoza z korzenia cykorii – prebiotyk, który wspiera naturalną florę jelitową.

Guma guar – zagęstnik naturalnego pochodzenia, który pomaga w uzyskaniu uczucia sytości. Pomaga w odchudzaniu.

Suplement diety Fibre Select należy stosować trzy razy dziennie – jedną porcję (5 gramów) rozpuszczamy w 150 ml wody i mieszamy. Od razu wypijamy. Należy pamiętać także o tym, by pić większą ilość płynów – wtedy błonnik zadziała najlepiej.

Fibre Select
Fibre Select

Zamówienie na suplement Fibre Select można złożyć przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *