Tabletka po

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Tabletka „po” nazywana jest antykoncepcją postkoitalną – oznacza to, że należy sięgnąć po nią po niezabezpieczonym stosunku, który może zakończyć się ciążą. Stosuje się ją również wtedy, gdy inne metody antykoncepcji zawiodły.


Jak stosować tabletkę „po”?
Pigułki „po” należy zażyć jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku seksualnym. Największa ich skuteczność ma miejsce do 24 godzin po stosunku, po czym stopniowo maleje. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tego rodzaju środków: Escapelle oraz ellaOne. Pierwszą z nich można zażyć najpóźniej 72h po stosunku, drugą: nawet do 120h.

Jak działają tabletki „po”?
Wbrew wielu opiniom, tabletki „po” nie są pigułkami wczesnoporonnymi. Ich celem jest niedopuszczenie do wystąpienia owulacji u kobiety oraz utrudnienie ewentualnej implantacji zarodka. Tabletka nie ma działania poronnego – zapobiega ciąży (która według medycznego punktu widzenia zaczyna się po implantacji) w ostatnim, możliwym momencie.

Tylko na receptę
1 czerwca 2017 zarządzono, że tabletki „po” mogą być sprzedawane wyłącznie na receptę. W razie konieczności zażycia pigułki, istotna jest błyskawiczna wizyta w gabinecie ginekologicznym w celu uzyskania recepty.

Czy pigułka „po” ma skutki uboczne?
Po zażyciu pigułki „po” mogą wystąpić efekty uboczne, podobne do tych, które doskwierają kobietom w trakcie menstruacji. To między innymi ból brzucha, nudności oraz plamienia. Kobiety często skarżą się również na tkliwość piersi, bóle głowy i zmienne nastroje, co związane jest z dużą ilością hormonów zawartych w pigułce.
Zdarzają się jednak bardziej dokuczliwe rezultaty, takie jak wymioty – zaleca się zastosować środki przeciwwymiotne na około godzinę przed zażyciem pigułki „po”, aby zapobiec jej wydaleniu z organizmu.