Choroby weneryczne

Wyświetlanie jednego wyniku

Choroby weneryczne to schorzenia, których powagi nie można lekceważyć. Nieleczone mogą prowadzić do bardzo groźnych powikłań, w tym również do śmierci. To wstydliwy problem, lecz nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty, który dobierze odpowiednie metody leczenia.


Choroby weneryczne: sposób zakażenia
Do zarażenia się chorobą weneryczną dochodzi na skutek stosunku seksualnego z osobą chorą, bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Źródłem zarażenia mogą być również przedmioty, takie jak ręczniki i gąbki. Warto podkreślić, że wiele chorób wenerycznych może być przeniesionych także z matki karmiącej na niemowlę. Do zakażeń dochodzi również wśród narkomanów (zażywających środki dożylne, używając tej samej igły). Do infekcji dochodzi zatem na skutek kontaktu z płynami ustrojowymi chorego, krwią oraz jej wytworami.

Najpopularniejsze choroby weneryczne
Do rozpowszechnionych chorób intymnych można zaliczyć kiłę, rzeżączkę, chlamydiozę, opryszczkę i rzęsistkowicę. Wywołują je bakterie i wirusy, ale też pasożyty.

Skutki chorób wenerycznych
Szybkie podjęcie się leczenia zwykle skutkuje pozbyciem się problemu. Zwlekanie z wizytą u lekarza może zakończyć się niepłodnością, powikłaniami, a nawet śmiercią. Zgony spowodowane chorobami wenerycznymi były powszechne jeszcze sto lat temu, gdy leczenie intymnych kłopotów zdrowotnych było traktowane jak temat tabu.

Na jakie objawy zwrócić uwagę?
Każda z chorób wenerycznych ma swoiste objawy, jednak niektóre z nich można uznać jako pole wspólne dla różnych infekcji. Zaniepokoić powinny w szczególności:
• Ropne wydzieliny z narządów intymnych,
• Bóle podbrzusza,
• Pieczenie w trakcie oddawania moczu,
• Krostki, owrzodzenie narządów intymnych,
• Powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych.


Choroby weneryczne – badania
Aby zdiagnozować chorobę weneryczną, należy wykonać badania mikrobiologiczne wydzielin intymnych. W podejrzeniu niektórych chorób (np. rzeżączki, kiły) konieczne jest też badanie krwi.

Leczenie chorób wenerycznych
W celu leczenia przykrych dolegliwości, lekarz najczęściej przepisuje antybiotyki. Uzupełnieniem terapii są kremy i maści stosowane zewnętrznie. Należy pamiętać, że raz przebyta choroba weneryczna może nawracać w przyszłości.

Jak uniknąć chorób wenerycznych?
Prezerwatywa to najlepszy sposób na to, by uchronić się przez zakażeniem na drodze stosunku płciowego. Ryzyko zmniejsza również posiadanie stałego partnera.