Wyświetlanie jednego wyniku

Współcześnie astma bywa nazywana chorobą cywilizacyjną – na całym świecie zmaga się z nią około 335 milionów osób. W Polsce z problemem astmy borykają się 4 miliony ludzi. Choć jest chorobą nieuleczalną, z astmą można żyć – warunkiem jest dobrze dopasowana terapia.


Astma – najczęstsze objawy
Astma polega na zwężaniu oskrzeli, przez co prawidłowy przepływ powietrza w momencie wydechu jest utrudniony. Najczęstszym, wczesnym objawem astmy są stale nawracające stany zapalne dróg oddechowych. To między innymi kaszel, duszności, uczucie ciasnoty, świszczący oddech.
Objawy astmy bywają mylone z alergią – przy ich wystąpieniu, warto wpierw udać się do alergologa, by ja wykluczyć. W odróżnieniu od uczuleń, astma to choroba przewlekła, która nie minie wraz z okresem pylenia. Ponadto, towarzyszą jej inne, specyficzne symptomy, jak ból głowy, bezsenność, drażliwość, uczucie niepokoju.

Najczęstsze przyczyny astmy
Astma może mieć podłoże alergiczne i niealergiczne. W pierwszym przypadku, astma najczęściej diagnozowana jest u dzieci: astma jest reakcją na alergeny.
Niealergiczna astma objawia się dopiero w wieku dorosłym. Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko jej wystąpienia to:
- Zanieczyszczone powietrze,
- Palenie papierosów,
- Ekspozycja na alergeny,
- Zbyt intensywna aktywność fizyczna,
- Zażywanie niektórych leków (np. aspiryny),
- Zbyt zimne powietrze.


Nagłe ataki astmy
W astmie typowe są tzw. ataki – ważne, by w razie ich pojawienia się reagować odpowiednio szybko, gdyż stanowią one realne zagrożenia życia. Natychmiastowo należy wezwać do chorego karetkę pogotowia, gdy zauważymy niepokojące objawy w postaci:
- Zasłabnięcia,
- Silnego pobudzenia,
- Bladości powłok,
- Przyspieszenia akcji serca,
- Problemów z mową.


Astma, a styl życia
Dolegliwości związane z astmą staną się słabsze po zmianie codziennych nawyków. Należy zaprzestać palenia papierosów, zredukować stres oraz wprowadzić umiarkowaną aktywność fizyczną, na przykład regularne spacery. Również i dieta nie pozostaje bez znaczenia: w diecie astmatyka nie ma miejsca na fast foody, tłuszcze trans, słodycze, czerwone mięso oraz nadmiar alkoholu.

Życie z astmą: odpowiednie leki
Chory na astmę już zawsze musi pozostawać pod kontrolą lekarza. Podstawą jest stosowanie leków, jakie na podstawie diagnozy przepisze specjalista. To najczęściej środki przeciwzapalne, rozkurczowe oraz leki wziewne.